úterý 6. ledna 2015

5 DŮVODŮ PROČ SI NE / DÁVAT NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ

Je začátek nového kalendářního roku a NOVOROČNÍ PŘEDSEVZETÍ je téma skloňované ve všech pádech. Proč však, prosím vás, zavádět novoty zrovna teď?

Módní je teď argumentace formou X důvodů proč… Zde je tedy, 5 důvodů, proč se nevrhat do nových výzev zrovna po Silvestru:

1. je zima, vnější teplota klesla hluboko pod náš tepelný komfort, který si musíme pracně udržovat.

2. je zima, sluníčko je často schované a denního světla je málo. To nám energii a optimismu také nepřidá.

3. je zima, a někdy někde dokonce mrzne či sněží. Takže my, kdo jsme zvyklí uhrát trochu času svižnou chůzí (během na tramvaje, autobusy, metro…) nebo jízdou ztrácíme cenný čas krasobruslením a poskakováním v pomalu se vlekoucích kolonách.

4. je po Vánocích, a nemůžeme se už těšit na svátky, stromeček, volné dny a teplo domova… Rozjezd po dovolené bývá náročný a do dalšího volna je relativně daleko.

5. začíná nový rok, a tak nějak se očekává, že budeme svěží a s novým nasazením se vrhneme do nových úkolů.

Je evidentní, že novoročním předsevzetímí opravdu nefandím. Nikdy jsem si je nedávala. Těžko vybrat nevhodnější čas, kdy je méně energie pro začátek něčeho nového, co mi dosud nešlo, odsouvala a vyhýbala jsem se tomu… než nyní. Měli bychom hibernovat v klidu a teple a vycházet ven, jen když je to nezbytně nutné, na nezbytně dlouhou dobu ;-).

Přesto mě, k vlastnímu překvapení, napadlo, že bych si letos mohla dát poprvé předsevzetí do nového roku: chtěla bych více spát. Před pár lety mi 6 hodin spánku přišlo jako zbytečný luxus. Teď je prostě potřebuji. A když o tom tak přemýšlím, není  snad lepšího načasování, než TEĎ. Nic nepotřebuji více, než dobrý spánek. Přesto, zařídit si pravidelný dostatečný spánek pro mě nebude nijak snadné. Ráda pracuji večer, když kluci spí (a spát chodí pozdě). Doma je klid, nemusím nikam vybíhat přebíhat a mohu se soustředit jen na jedno. Ale byla by to skvělá investice!

Cílů, k jejichž zahájení se zimní měsíce obzvláště hodí je vlastně docela dost. Čehokoli, co podpoří naši energii, sebelásku a péči o sebe je zrovna teď velice zapotřebí. Abychom se odměnili a hlavně posílili k překonávání přirozeného zimního úbytku energie. Chceme-li podávat výkon, je zvýšená investice do sebe více než žádoucí. Tedy, beru zpět svou dosavadní skepsi k novoročním předsevzetím. Zvažujete-li, že začnete více odpočívat, dopřejete si čas na zastavení, usebrání, chcete chodit na masáž, lépe jíst, užívat si vaření, hýčkat se jiným způsobem nebo si třeba rovnou naplánovat skvělý celý nový rok … teď v zimě je pro to jistě extrémně příhodný čas. Jo a taky se zimními sporty se teď začíná lépe než v létě ;-)

A pokud chcete 5 důvodů, proč právě nyní, můžete použít ty předchozí: je zima, je zima, je zima…

Úspěšné přezimování!

Dali jste si novoroční předsevzetí? Jaké?

2 komentáře:

  1. Vydržet ještě 4 měsice nekouřit, protože pak budu bez cigárka už rok:-)

    OdpovědětVymazat
  2. Tak to Vám gratuluji a držím palce - na celých 12 měsíců! Byla by škoda zůstat "jen" u toho roku ;-).

    OdpovědětVymazat