pondělí 28. listopadu 2016

JAK PROŽÍT ADVENT S DĚTMI A NESPADNOUT ÚNAVOU POD VÁNOČNÍ STROMEK?

Matka uštvaná, otec naštvaný a děti, kvůli kterým to všechno děláme, se cítí odstrčené a zlobí ostošest... Tak často vypadá rodinný advent. Čas usebrání a přípravy na svátky klidu a pokoje. 

Radost z toho nemáte, ale trochu se v tom vidíte? 

Jasně, že si to představujeme jinak. Ale je toho hodně a den je krátký. Jak připravit advent i Vánoce společně s dětmi a užít si rodinný čas jsme proto trénovali na workshopech s rodiči. Doma testujeme už pravidelně s dětmi.  

Naše kluky takovéto plánování bavilo. A dokonce motivovalo, aby vzaly přípravu Vánoc (také) za svou. Synáčkové mají k malým Hujerům fakt hódně daleko!! Níže uvedené techniky tedy prošly zátěžovým testem. Pokud máte děti, které byste rádi přizvali k vánočním přípravám, nechte se inspirovat ;-)


Vánoční koláž - aneb VIZE


Je jedno, jestli jsou vašemu robátku 4 nebo 14. Hra funguje zpravidla lépe než příkazy a přesvědčování. A jednoduché tvoření přiláká obvykle každého, někdy dokonce i tatínka. Proto koláž. Má nízký práh náročnosti a troufne si na ni každý. 
Připravte si:

 • časopisy, reklamní tisk – ideálně i s vánočními obrázky nebo vlastní fotky
 • lepidlo, 
 • nůžky,
 • pastelky, fixy
 • papíry, na které budete lepit. Domluvte se, zda vytvoříte společně rodinnou koláž nebo si každý vyrobí svou. Projděte časopisy a vystříhejte obrázky, texty, fotky, na kterých je to, co chcete na Vánoce. Malé děti si mohou vybírat pěkné obrázky a vy nebo starší sourozenci jim je vystřihněte a pomozte nalepit. 


Podle věku a temperamentu vydrží děti u koláže různě dlouho. Netvoříte umělecké dílo. Můžete mluvit o tom, co mají na obrázku. Ale netlačte na pilu ;-) Ke kolážím se můžete vrátit třeba večer nebo klidně druhý den. Prohlédněte si obrázky a ptejte se, co je pro koho důležité a co na Vánoce potřebuje. Dělejte si poznámky, ideálně formou mentální mapy (více zde).


Mentální mapa 


Do středu většího papíru si namalujte / nalepte symbol nebo napište Vánoce… Kolem pište/malujte, co děti a vás nad kolážemi napadá. 
Na Vánoce chceme:

 • ozdoby
 • dárky
 • jídlo
 • hraní
 • návštěvy
 • atmosféru
 • procházky
 • ……..
Chlapečky napadl i úklid (letitá masáž je znát :-))
Zaznamenejte všechno, co vás napadne. Pak se snažte být konkrétnější a jednotlivé odkazy rozepište. 

Kluci měli třeba jasnou představu výzdoby, udělali seznam návštěv, které chtějí pozvat. Vymysleli program mezi svátky. Mladší si objednal spoustu mazlení, protože „při přípravě na to asi nebude dost času a nebudem mít dost oxytocinu“… :-) Chce se „válet doma, ale pak musím jít nutně ven. Aspoň na procházku nebo nejlíp lyžovat nebo na boby.“ No, tak to nevím… 
Plán


V konkretizování pokračujte, až vyplynou úkoly – kdo, co, do kdy. S malými dětmi se věnujte jen činostem, které se jich týkají, starší snesou víc. 
příklad: Cukroví

 • nakoupit – tatínek & kluci: do 2.12.
 • péct – maminka & kluci: kdy co
 • zdobí - kluci & maminka: kdy...


Když se úkoly napíšou třeba do rodinného kalendáře, mají všichni jasno. Úkoly, kterým nejde určit datum, mohou být na lepítkách a v kaledáři se posouvat. Ale už o nich víte.
PROČ?


Rodinná válečná porada děti zabaví a zvýší šance, že se do příprav sami (rády) zapojí. Ale jde o víc. Pomůžete dětem uvědomit si souvislosti a kontext toho, co dělají. Učíte je plánovat, rozvrhnout si čas a práci - ten slavný time-management. Když zvete děti k rozhodování a realizaci rodinných plánů, posílíte jejich zodpovědnost, sebevědomí a učíte sebe i je partnerství a spolupráci. A to se vám všem hodí po zbytek života!  


Loni kluci fungovali trochu jako policajti. Honili nás, že ještě není stromek a s perníkama jsme taky ve skluzu. Ale vždycky lepší, když honí oni, než když jsem za stíhačku já.  A nutno říct, že jejich úkoly – ty napsané – jsem jim nemusela připomínat jako kolovrátek. Například výzdoba oken a uklizený pokoj (tak, aby nevystrašil Ježíška a spol.) byl jejich byznys. Ne, že by to nemohlo být lepší, ale fakt se snažili. za to mi to stojí.


A jak to chodí před Vánocemi u vás? 

____________
PS: pokud vás plánování baví a nebo je pro vás strategické myšlení a realizace plánů obtížné, napište mi nebo zavolejte. Vytěžit uplynulý čas a zkušenosti a přetavit je ve skvělý plán můžeme spolu na kurzu nebo konzultaci/koučování. 

Žádné komentáře:

Okomentovat